Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

                                CLUB NP
Iste ste si všimli našu novú rubriku CLUB NP ak neviete čo to znamená vysvetlím vám to .
V CLUBE NP sa bude diskutovať o chove papagájov bude sa tam diskutovať o všelijakých druhoch papagájov o ich rozmnožovaní, o chove....( je to podobné ako PARROTCLUB )
 

Ahojte vitame vás

 
 

Amazoňan bieločelý

Život v přírodě:
Areál přirozeného výskytu zasahuje na území Střední Ameriky, především pak jižního Mexika. Amazoňan běločelý se zdržuje v menších skupinkách okolo 20 jedinců. Jeho biotop je značně variabilní, přechází od suchých buší na náhorních plošinách až po deštné lesy na západním pobřeží většinou se však nachází v nadmořské výšce okolo 1500m n. m.. Ve volné přírodě ptáci člověka prakticky neznají a proto jsou velmi přátelští. Během mimohnízdního období se mohou malé skupinky spojit s jinými druhy amazoňanů a vytvořit tak hejna čítající i několik stovek kusů. Tyto seskupení pak zalétávají do ovocných sadů a na kokosové plantáže a způsobují farmářům velké škody. Domorodci je někdy chovají v kleci jako domácí mazlíčky. Amazoňan běločelý hnízdí v dutinách vysokých stromů. Dožívají se až 50-ti let.

Popis podle Vašíčka:
Samec: zelený, hlava, krk, prsa a horní partie těla jsou lemované špinavě černě, uzdička a oční oblast je červená, čelo a přední část temene má bílé, někdy se žlutavým nádechem, temeno a záhlaví tmavě modré, lemované špinavě černě, vrchní a spodní krovky ocasní žlutavě zelené, křidélko a krovky ruční červené, vnější prapory letek loketních modré, spodní krovky křídelní zelené, spodní strana letek je modravě zelená. Ocasní péra jsou zelená, na špici žlutavě zelená, krajní ocasní péra u kořene červená. Zobák je žlutavý, duhovka bledě žlutá, běhák světle šedý. Samice: podobná samci, ale křidélko a krovky ruční má zelené Mladí ptáci: podobní dospělým, ale samečkové mají křidélko zelené, bílé čelo a přední část temene se žlutým nádechem, samec i samice má obličej až po uzdičku méně červený

Péče a chov:
Po dovozu se ptáci celkem rychle zaklimatizují a zvyknou na lidskou péči, při pečlivém zacházení se naučí imitovat i lidský hlas. Jsou živější než ostatní druhy amazoňanů, z toho vyplývá, že pokud jedinci nezajistíme ptačího partnera, tak mu ho musíme nahradit my. Měli bychom mu věnovat alespoň 2-3 hodiny denně, jinak může dojít k poruše psychiky papouška. Následkem může být např. škubání peří. Základem potravy bývá směs pro velké papoušky doplněná o multivitamínové přípravky (např. Roboran nebo Vitamix). Nemělo by chybět ani hodně druhů ovoce (hl. citrusy, jablka, hrušky, broskve, jeřabiny, rybíz, atd.), grit nebo písek na trávení, sépiová kost, okus (větvičky ovocných stromů-nestříkané nebo vrby) a zelené (ptačinec žabinec, pampeliška, jetel, atd.), obsahující vitamín E, který stimuluje jedince k hnízdění. Podmínkou je samozřejmě každodenní čistá voda a to zvláště v letních dnech kdy se ptáci rádi svlaží. Pokud máme amazoňana jako domácího mazlíčka, stačí klec o délce 1m, pták však musí mít každý den možnost protáhnout si svá křídla po místnosti. Když usilujeme o odchov je ideálním řešením kombinovaná voliéra se zálety o délce 2m a 4m výletky. Krytá ubikace musí být přes zimu temperována na minimálních 15-20°C. Před hnízdním obdobím a během krmení mladých předkládáme ptákům vaječnou míchanici. Dostatečné množství bílkovin stimuluje ptáky ke hnízdění a krmení mladých. Budku a minimálním průměru 30cm a výšce 60cm umístíme ptákům do kryté ubikace. Samice klade 2-4 vejce a sedí na nich 26 dní. Za 7 týdnů mladí vylétávají z hnízda. Ještě minimálně dalších 14 dní jsou přikrmovány. Předpokladem pro úspěšný odchov jsou dobré klimatické podmínky a optimální složení potravy.

Poddruhy:
Amazoňan běločelý se v přírodě vyskytuje ve 3 subspeciích a to:
Amazona albifrons albifrons
Amazona albifrons saltuensis
Amazona albifrons nana