Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

                                CLUB NP
Iste ste si všimli našu novú rubriku CLUB NP ak neviete čo to znamená vysvetlím vám to .
V CLUBE NP sa bude diskutovať o chove papagájov bude sa tam diskutovať o všelijakých druhoch papagájov o ich rozmnožovaní, o chove....( je to podobné ako PARROTCLUB )
 

Ahojte vitame vás

 
 

Charmozín červenohrdlý

Popis
Je to středně velký lori. Základní barva opeření je zelená, prsa, břicho a spodní krovky ocasní žlutavě zelené, spodní část zobáku a brada červené, často lemována žlutou, okolí ucha modravě zelené se světle zelenými proužky, spodní krovky křídelní žlutavě zelené, spodní strana letek s příčným žlutým proužkem, ocasní pera z vnější strany zelená, u kořene červená s širokou žlutou špičkou, ze spodní strany olivově žluté, úzké okruží oka tmavě šedé, duhovka oranžová, nohy žlutavě oranžové, zobák oranžově červený. Samice je podobná samečkovi, někdy se udává méně červené okolo zobáku. Pro správné určení pohlaví je nutná endoskopie nebo analýza DNA Mladí ptáci mají tmavší zbarvení, méně červené u kořene zobáku a kratší ocas.

Poddruhy
V roce 1915 popsali Rothschild a Harter poddruh Charmosyna rubrigularis karkarii, která se měla odlišovat rozsáhlejším červeným zbarvením na bradě se žlutým lemem a izolovanou oblastí výskytu. Ptáci s tímto zbarvením však byli zjištěni i na ostrovech Nová Británie a Nové Irsko. V současné době není uznáván žádný poddruh tohoto papouška.

Mutace
Žádné mutace nejsou známé

Rozšíření
Nová Británie, Nové Irsko a ostrov Karkar, daleko od severního pobřeží Nové Guineje. Celková rozloha areálu jejich výskytu je 20.000 – 50.000 km2. Obývají především lesy ve vyšších vnitrozemských polohách, oblasti vysoké sekundární vegetace a pravděpodobně i ostatní zalesněné krajiny. Podle Beehlera se vyskytují do nadmořské výšky 1500 m.n.m. V nížinách se vyskytují pouze ojediněle, nahrazují je zde charmozini červenobocí (C.placentis).

Život v přírodě
Stejně jako o většině zelených charmozinů ani o životě charmozima červenohrdlého není mnoho informací. Obvykle bývají vídáni v malých skupinkách do 10 jedinců. Vzhledem ke svému zbarvení a velikosti jsou velmi nenápadní a nejčastěji bývají pozorováni v letu nad lesem nebo sbírající potravu vysoko ve větvích kvetoucích stromů a palem. Často jsou ve společnosti jiných ptáků živících se nektarem, např. Lori mnohobarvého (Trichoglossus haematodus). Při sběru potravy jsou méně ostražití, jinak jsou velmi plaší. Za letu vydávají měkké, rychle se opakující volání „szeep szeep“, které se příležitostně ozývá i při sběru potravy.

Potrava
Nektar, květy, pravděpodobně i šťavnaté ovoce, pyl, a larvy hmyzu.

Chov v zajetí
Nejsou doklady o chovu charmozina červenohrdlého v zajetí.

Kříženci
Žádné doklady o křížení nejsou známé

Zastoupení v chovech
V České republice ani jinde ve světě se dle mých informací v současné době tento druh nechová.

Krmení
Neznámé, pravděpodobně podobné, jako ostatní malí charmozini (C.placentis atd.)

Ochrana a obchod
Tak jako všichni ostatní papoušci je i charmozin červenohrdlý zařazen do přílohy II úmluvy CITES. Jeho stavy v přírodě nejsou jednoznačně známy, nicméně podle údajů IUCN (Červená kniha) se má za to, že je na většině svého území hojným druhem. Rovněž nebyl pozorován úbytek populace, takže tento druh není předmětem žádné zvláštní ochrany. Pro chov a obchod v rámci Evropské unie nejsou kladeny žádné formální překážky. Jediným průvodním dokumentem je veterinární povolení k převozu z okresu do okresu (v rámci ČR) - toto bývá velmi často opomíjeno, avšak nikdy jsem neslyšel o jakýchkoliv problémech či dokonce sankcích ze strany státních úřadů - či veterinární povolení k převozu ze státu do státu (v rámci EU). Toto povolení je naopak důležité, protože případná celní kontrola v tom daném státě může papoušky bez tohoto povolení zabavit a Vám způsobit nemalé problémy. Veterinární povolení k převozu vydává příslušná Okresní veterinární správa (potvrzení od soukromého veterinárního lékaře neplatí). Eventuelní dovoz či vývoz mimo Evropskou unii povoluje v ČR Ministerstvo životního prostředí po konzultacích se Státní agenturou pro ochranu přírody a Státní veterinární správa. Od podzimu 2006 však platí na celém území EU dovozní embargo v důsledku rozšíření ptačí chřipky. V současné době lze výjímečně povolit do osobního zájmového chovu dovoz maximálně 2 párů. Aktuální veterinární informace lze nalézt na portálu Státní veterinární správy Vzhledem k tomu, že na trhu není nabízen, není známa ani jeho cena