Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

                                CLUB NP
Iste ste si všimli našu novú rubriku CLUB NP ak neviete čo to znamená vysvetlím vám to .
V CLUBE NP sa bude diskutovať o chove papagájov bude sa tam diskutovať o všelijakých druhoch papagájov o ich rozmnožovaní, o chove....( je to podobné ako PARROTCLUB )
 

Ahojte vitame vás

 
 

Charmozín wilhelmínin

Popis
Je to nejmenší lori v rámci celé čeledi. Základní barva opeření je zelená, temeno a týl je fialově až purpurově hnědý, v týlu navíc modře čárkovaný, prsa a břicho žlutavě zelené, prsa se žlutými čárkami, ocas u báze červený, jinak zelený, kostřec fialově modrý, spodní část zad, spodní krovky křídelní a široký pásek na spodní straně křídel červený, úzké okruží oka šedé, duhovka oranžová až červená, nohy šedé, zobák oranžově červený se žlutou špičkou. Samice je podobná samečkovi s tím, že chybí červená barva na zádech a spodní straně křídel. Mladí ptáci jsou stejní jako dospělí, avšak chybí modré čárkovaní v týle, zobák a duhovka hnědé, samci mají spodní část zad matně purpurovou případně s prosvítající červenou.

Poddruhy
V současné době není uznáván žádný poddruh tohoto papouška.

Mutace
Žádné mutace nejsou známé

Rozšíření
Nová Guinea - většinou v horských oblastech od poloostrova Vogelkop na východ k pohoří Arfak a poloostrovu Huon, jihovýchodní Papua-Nová Guinea. Obývají především lesy i okraje lesů, savany s porosty stromů, i v sekundární vegetaci v nadmořské výšce (500)1000 až 2200 m.n.m., Ojedinělá pozorování udávají i 2400 m.n.m. (Newmann 1994). Příležitostně se vyskytují i v nižších zalesněných polohách až do úrovně hladiny moře. Celkový areál jejich rozšíření zahrnuje plochu 50,000 - 100,000 km2

Život v přírodě
Mimo hnízdní sezónu obvykle bývají vídáni v párech nebo malých skupinkách, často ve společnosti jiných druhů. Vyjímečně se sdružují do větších hejn čítajících až 200 jedinců. Žijé ve vyšších paterch vegetace, preferují vršky kvetoucích stromů či vyšších keřů. Výborně šplhají mezi větvemi. Létají velmi dobře, rychle a přímo. Jejich hlasový projev je podobný papouškům rodu Micropsitta. O jejich hnízdění v přírodě nejsou žádné informace.

Potrava
Nektar, květy a pyl.

Chov v zajetí
Arndt uvádí, že se jedná o velmi tichého, avšak velmi živého papouška, který se s akrobatickou zručností dovede proplétat mezi větvemi. Přes svůj malý vzrůst je vůči ostatním druhům přátelský. Importovaní ptáci jsou velmi choulostiví a náchylní na plísňové, infekční i houbová onemocnění. Většina snáší aklimatizaci velmi špatně, avšak pokud tato proběhne úspěšně, stávají se z nich tvrdí a odolní ptáci. Zpočátku je životně důležitá striktní hygiena prostředí. Arndt udává ideální velikost voliéry 1,5 x 1 x 2m (délka x šířka x výška), nebo i klec 1 x 0,6 x 1,5. Minimální teplota je 20oC. První doklady o chovu tohoto druhu v zajetí jsou z roku 1908, kdy byl dovezen do Anglie Goodfellowem. Odchov v zajetí se podle dostupných informací dosud nezdařil.

Kříženci
Žádné doklady o křížení nejsou známé

Zastoupení v chovech
V České republice ani jinde ve světě se dle mých informací v současné době tento druh nechová. Poslední zmínky o jeho chovu jsou z roku 1995, kdy měl údajně jednu samici chovat R.Neff (Německo).

Krmení
Základem potravy je kaše pro lorie, jejímž základem je oves, dále med, pyl a vitamíny. Arndt udává i suchou potravu - ovesnou a sojovou mouku, dextrosu, pyl, mletý vápenec, a kalcium-fosfátové doplňky. Samozřejmostí je i různé ovoce, čerstvé větve s pupeny či květy.

Ochrana a obchod
Tak jako všichni ostatní papoušci je i charmozin wilhelmínin zařazen do přílohy II úmluvy CITES. Jeho stavy v přírodě nejsou jednoznačně známy, nicméně podle údajů IUCN (Červená kniha) jsou jeho stavy natolik početné, že nehrozí úbytek populace. Pro chov a obchod v rámci Evropské unie nejsou kladeny žádné formální překážky. Jediným průvodním dokumentem je veterinární povolení k převozu z okresu do okresu (v rámci ČR) - toto bývá velmi často opomíjeno, avšak nikdy jsem neslyšel o jakýchkoliv problémech či dokonce sankcích ze strany státních úřadů - či veterinární povolení k převozu ze státu do státu (v rámci EU). Toto povolení je naopak důležité, protože případná celní kontrola v tom daném státě může papoušky bez tohoto povolení zabavit a Vám způsobit nemalé problémy. Veterinární povolení k převozu vydává příslušná Okresní veterinární správa (potvrzení od soukromého veterinárního lékaře neplatí). Eventuelní dovoz či vývoz mimo Evropskou unii povoluje v ČR Ministerstvo životního prostředí po konzultacích se Státní agenturou pro ochranu přírody a Státní veterinární správa. Od podzimu 2006 však platí na celém území EU dovozní embargo v důsledku rozšíření ptačí chřipky. V současné době lze výjímečně povolit do osobního zájmového chovu dovoz maximálně 2 párů. Aktuální veterinární informace lze nalézt na portálu Státní veterinární správy Vzhledem k tomu, že na trhu není nabízen, není známa ani jeho cena.