Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

                                CLUB NP
Iste ste si všimli našu novú rubriku CLUB NP ak neviete čo to znamená vysvetlím vám to .
V CLUBE NP sa bude diskutovať o chove papagájov bude sa tam diskutovať o všelijakých druhoch papagájov o ich rozmnožovaní, o chove....( je to podobné ako PARROTCLUB )
 

Ahojte vitame vás

 
 

Eklektus rôznofarebný

Výskyt:
Přirozený výskyt zasahuje na území Austrálie, Nové Guiney a ostrovů východní Indonésie.

Popis:
Eklektus je pestře zbarvený papoušek, kterého charakterizuje jeho lesklé a uhlazené opeření. Měří 35cm i s ocasem, který má obdélníkovitý tvar. Je známý také svým výrazným sexuálním dimorfismem. Samec je zelený, pouze ramena jsou tyrkysová a má také červené „kalhotky". Zobák přechází od žluté po červenou. Duhovka je tmavě oranžová. Opeření samičky je převážně vínově červené v kombinaci s modrým břichem a límcem okolo krku. Duhovka je žlutá. Mladí ptáci mají obecně matnější zbarvení.

Péče:
V přírodě se eklektus živí oříšky, ovocem, různými bobulemi, pupeny, květy a nektarem. Pokud chceme udržovat našeho opeřence v dobré kondici, tak by měl mít ve své voliéře každý den k dispozici dostatek ovoce a zeleniny (rajčata, jablka, papriky, okurky, banány, švestky, broskve, atd. ne AVOKÁDO!!! je pro ptáky jedovaté) dále potom samozřejmě standardní směs pro velké papoušky + vodu. Jeho zažívací trakt totiž potřebuje k trávení dostatek vláknin a vitamínu A. Při selhání trávicích orgánů a enzymů se začne projevovat nemoc moučnivka, kterou provází apatičnost ptáka a celková disfunkce zažívacího systému, proto doporučuji dostatek dužnaté stravy. Eklektus miluje koupání a právě proto by jsme mu měli vodu pravidelně vyměňovat.

Chovatelské zařízení:
Pokud chceme tohoto opeřence chovat jako domácího mazlíčka v kleci, tak bychom mu měli nabídnout minimálně jednou denně prolet po místnosti. Klec by měla mít rozměry aspoň 1x 0,8 x 1m (dxšxv). Při venkovním chovu ve voliéře bychom neměli zapomenout na původní výskyt tohoto papouška, z čehož vyplývá, že je nutné přes zimu ubikaci temperovat na minimálních 15°C. Jinak venkovní chov s sebou přináší mnoho výhod a proto doporučuji!!

Povaha:
Jelikož se eklektus nachází na relativně vysoké inteligenční úrovni než ostatní australští papoušci, tak bychom měli klást velký důraz na „zaměstnání" papouška a to z důvodu celkového fyzického i duševního vývoje ptáka. Nedostatky se projevují duševními chorobami, které mají za následek např. škubání peří. Do voliéry mu proto umístíme velké množství hraček, větví, provazů, atd...

Chov:
Pokud se budeme pokoušet o odchov, tak musíme ptákům nabídnout voliéru o minimální délce 4m. Budku umístíme do vnitřní ubikace. Při hladkém průběhu následuje po toku samce páření. Po zhruba týdnu až 14 dnech naklade samička zpravidla 2 vejce. Inkubační doba trvá 28dní. Mláďata opouštějí budku ve věku 11-12 týdnů. Po tuto dobu má na starosti výživu mláďat samička. Po vylétnutí mláďat z hnízda přebírá její úlohu sameček. Eklektové jsou při hnízdě velmi citlivý na klid, proto doporučuji první odchov nekroužkovat a kontroly hnízda provádět minimálně.

Závěr:
Eklektus je poměrně klidný, temperamentní pták, který snadno přilne k ošetřovateli, musíme mít ovšem neustále na paměti, že se jedná o vysoce sensibilní stvoření, které na všechny okolní negativní faktory okamžitě reaguje, reakce je většinou provázena duševní nebo fyzickou chorobou. Proto zdůrazňuji, že při koupi tohoto papouška musíte zvážit všechna rizika a přesvědčit se, že svému opeřenci poskytnete vše co potřebuje.